Trichologie

Uznávám, že tento název může lidi zmást. Hlavně, pokud je zažité, že tento svět patří do rukou především lékařům. No byl součástí mého studia na škole a je i mou nejoblíbenější částí práce.

Co je trichologie?

Trichologie je součástí vědeckého oboru dermatologie, zabývá se problematikou onemocnění vlasů a vlasové pokožky. Dříve, když jsem hledala knihy a informace jak se posunout dále v tomto oboru jsem narazila na paní v knihkupectví, která mi dala velmi jasně najevo, že jako obyčejná kadeřnice nemám proč řešit tyto věci a odmítla mě obsloužit. Ale ptám se, je to opravdu tak? Kdo jiný by se měl věnovat této problematice není kadeřník? Samozřejmě i v mé praxi se našly případy, kdy bylo lepší klienta poslat k lékaři. Ale přesně o tom to je. Pomáhat v rámci svých schopností a možností, jasně si uvědomit rozdíl mezi klientem a pacientem.

Co řeší trichológ?

Kdybych měla popsat úplně všechno, byla by asi z toho kniha. Každý z nás má nebo zná někoho, kdo má problém s vlasovou pokožkou. Seborea, lupy, svědění, lupénka, vyrážka, to je jen zlomek toho, co může řešit trichológ. Možnosti trichológa - kadeřníka jsou oproti lékařům trošku omezené, ale přesto můžeme těžit z naší kadeřnické praxe, využívat trichokamery, mikroskopy a další dostupné možnosti.

Jak řešíme problémy?

Myslíte si, že stačí dát jeden šampon a vše se vyřídí tak jak to slibují v reklamách? Hmm ... asi ne. Osobní konzultace, vyšetření, možnost vidět a chytit pokožku, ptát se na detaily péče a životosprávy. Totiž, pokud trichológ nepracuje s klientem komplexně, nedostaví se ani výsledky. Nikdo ještě nevymyslel zázračný šampon, ani tonikum, které by vás zbavilo všech problémů s pokožkou. To je něco podobného jako s pilulkami na hubnutí. Rychlý efekt = špatná trvanlivost. Nejvýznamnější částí úspěchu je péče klienta.

Co způsobuje problémy s vlasovou pokožkou a čemu se vyhnout?

Příčin, proč se tvoří dermatitidy na pokožce je mnoho. Nejčastěji za to může špatná životospráva, špatná péče, genetika, alergie a potravinové intolerance. Důležité je, abyste sledovali své tělo a jeho reakce. Pokožka vám řekne hned, když se mu něco nelíbí. Základem jak řešit tyto problémy je navštívit odborníka, protože každý problém může vypadat jinak, může mít různou příčinu a úplně jiné řešení. Nespoléhejte se na to, co vám doporučuje kamarádka, ale to co vám poradí odborník.

Nejčastější problémy klientů:

Seboroická dermatitida, lidově seborea

Seboroická dermatitida - progres po 1 roce
Onemocnění, které doprovázejí nejčastěji šupiny nažloutlé i bílé barvy (závisí na věku), často se může zaměňovat s lupénkou nebo rosaceou. Jde o chronické zánětlivé onemocnění, které vyžaduje disciplínu klienta. Způsobuje ji nejčastěji zvýšená potivost pokožky, zvýšená tvorba mazu a kvasinky rodu Melassezia. Ve zkratce řečeno, pokud budete vlasy dostatečně fénovat a udržovat vlasovou pokožku v čistotě a suchu, předejdete tvorbě kvasinek způsobujících seboroické ložiska. Samozřejmě při výběru kosmetiky třeba myslet na to, že pokožku netřeba jen přesušit, ale také hydratovat.

Lupy

Záběr pokožky trichokamerou
Přemýšleli jste někdy nad tím, že běžně si peelingujete ve sprše tělo, ale vlasovou pokožku ne? Lupy jsou odumřelé vrstvy kůže na vlasové pokožce. I tato pokožka se obměňuje cca každé dva-tři týdny a pokud používáte kosmetiku, která nevyčistí pokožku dostatečně, nebo ji jen zalije (např. s obsahem silikonů), se vrství a neobměňují se. Jakmile použijete jiný šampon, pokožka se změkčí a začne se olupovat. Opět si koupíte šampon, který vám ji zase jen zalije, sice nebudete mít lupy, ale opět se tento problém objeví při změně kosmetiky. Dostanete se tak do začarovaného kruhu, ze kterého není cesty ven.
Je třeba mít na paměti, že pokožka musí dýchat, jinak si koledujeme o další problémy např. padání vlasů, seborea a podobně.

Padání vlasů

Difuzní alopecie
Přečešete vlasy a máte hřeben plný vlasů? Padají vám vlasy při mytí? Stěžují se doma, že nacházejí vlasy? Řešení tohoto problému vůbec není jednoduchá záležitost. Důležité je pro vás vědět, že vlasy padají přirozeně, protože se obměňují. Starý vlas nahradí nový vlas. Pokud vám padají vlasy více, zkuste se zamyslet proč? Období cca 3-4 měsíců dozadu je většinou vaše odpověď na tuto otázku. Spali jste méně, měli jste stres, brali jste antibiotika, zkoušeli novou dietu. Tělo je jedna chemická továrna, která by měla fungovat vyváženě. Pokud tělu vezmete nějaké vitamíny nebo minerály například v podobě diety, tělo nemyslí na vaši kštici nebo pleť. Automaticky si je stáhne pro životně důležité potřeby jako je funkce ledvin, jater, srdce. Proto se může jejich nedostatek projevit i padáním vlasů. Pokud se tyto procesy dají do pořádku, tělo bude fungovat vyváženě a vlasy přestanou padat. K padání vlasů řeknu jen tolik, pokud se netvoří ložiska holých míst, zachovejte klid a postarejte se o své tělo a pokožku.

Na závěr bych jen podotkla, že sem nedám žádné tipy na produkty, protože pokud máte nějaký problém raději se objednejte na Trichologické vyšetření, kontaktujte mě telefonicky nebo mailem a spolu vyřešíme váš problém. Pečujte o své tělo a ono se vám odvděčí dokonalou pletí a vlasy. Udržujte vlasy čisté, používejte to co vám doporučí odborník, fénujte po každém umytí vlasů (více v článku ). To je ta správná cesta za zdravou vlasovou pokožkou.