Fénování vlasů

V první řadě se musím přiznat, že sama jsem donedávana věřila tomu, že fénovat vlasy není zdravé. Pokud jsem se nezačala více věnovat trichologii. Fénování vlasů má svůj význam a v tomto blogu se vám Vynasnažíme přiblížit proč je to tak.

Mýtus?

Proslýchá se, že fénováním si vlasy strašně zničíme. Lepší je je nechat volně vyschnout. Ale opravdu škodí teplo z fénu vlasům? Ano může. Ale pouze pokud máte nekvalitní fén, nepoužíváte hubici, nemáte správnou techniku fénování a nepoužijete žádný styling. Představte si když odcházíte ze salonu, máte krásně hladké, lesklé vlasy, nenaježené konce . Dokonce drží pěkně od pokožky a vydrží i dva tři dny. Každá jedna z vás touží po objemu, ale ten je jen záležitost správného stylingu a techniky foukání vlasů.

Výhody fénování vlasů

Za největší výhodu pokládám zdravou vlasovou pokožku. Hodně z vás trápí lupy, šupiny, rychle mastící se vlasy nebo suchá pokožka. Děje se to proto, že pokud necháte mokré vlasy, teplo z těla vám vlasovou pokožku zapaří a značně se narušuje přirozená mikroflóra, kterou máme. Přijde k přemnožení hub, plísní a kůže se začne automaticky bránit. Na školení mi to bylo vysvětleno na pěkném příkladu. Zkuste si představit, že vaše vlasy jsou jako les. Přijde déšt, půda v lese zvlhne. Pak vyjde sluníčko, oteplí se. Následně začnou růst houby V lese se jim těšíme, ale ve vlasech ne. Koledujete si tak o problém, který může přerůst i do závažných onemocnění jako seborea. Kůže má paměťovou stopu, proto se ji snažte držet v komfortu. Pouze ze zdravé vlasové pokožky mohou růst zdravé a pevné vlasy. Další výhoda je objem, který získáte. Pokud vlasy vysušíte v protisměru jejich růstu, získáte přirozený objem vlásků. Pokud k tomu použijete i přípravek na podporu objemu dostanete do vlasů hmotu, pocit více vlasů.

Samozřejmě kromě zdravé pokožky a objemu dosáhnete i pevnost a lesk vlasů. Přirozeně vyschlé vlasy mají stále pootevřenou kutikulu, jsou matné a tváří se jako naježené , poletující, bez života. Pokud před fénováním použijete správný styling, víte vyřešit všechny tyto problémy. Vlasový styling nebyl vymyšlen pouze pro podržení-fixaci účesu, ale hlavně na ochranu vlasu

Proto je velmi důležité používat správný styling, na základě doporučení vašeho kadeřníka. Tyto produkty pomohou vlasu vytvořit dočasný ochranný obal, který vlas ochrání před teplem (fén, žehlička, kulma) a dodají mu potřebnou hydrataci nebo proteiny.

Jak správně fénovat vlasy?

Po umytí vlasů si nechte turban-ručník na hlavě maximálně 5 minut, aby se z nich odsála přebytečná voda. Nesmí vám kapat z vlasů. Do vlasů rovnoměrně vetřete, vtlačte styling doporučen od vašeho kadeřníka (tipy na styling budou na konci blogu), vlasy rozčešte kartáčem určenou na česání mokrých vlasů. Tím rovnoměrně roznese produkt na vlasech a usnadníte si česání po vysušení. Vlasy přesušit pomocí fénu, na kterém byste měli mít nasazenou hubici. Hubice na fénu má dvě funkce. Prodlužuje vzdálenost vlasů od tepelného tělesa, čímž předejdete jejich spálení a usměrňuje proudu vzduchu, tím předejdete levíkovskej hřívě . Nejdříve si vlasy prosušte od pokožky do protisměru růstu vlasů. Následně sušte po délce od kořínků ke konečkům. Kutikula vlasu je naskládaných jako tašky na střeše, takže pokud chce vlas uhladit, musíte vzduch směřovat směrem dolů po vlasech. Nemusíte nutně používat kartáč, ale snažte se vlasy natahovat alespoň mezi prsty. Pokud si přece jen na kartáč troufnete, mějte vlasy vysušené až tak na 80%, tvar si zachycují až v této fázi a zbytečně byste se natrápili :) Ideální je zafoukat alespoň konce na kartáč. Neboť jen tlakem a teplem vytáhnete z vlasu tu hladkost a lesk.

Na závěr pokud máte vlasy suché na fénu zapnete studený vzduch a jemně je celé profoukněte. Tím si zajistíte, že vám pod teplem nezplasnú a zafixujete jejich tvar. Při fénování nepoužívejte největší rychlost a nejvyšší teplotu. Zde platí pravidlo zlatá střední cesta. Na konec použijte závěrečnou tečku na vlasy v podobě lehkého laku nebo lesku na vlasy.

Co použít při fénování vlasů:

Fén by měl mít nastavitelnou teplotu - studený a teplý vzduch, hubici na usměrnění proudu vzduchu fénování, případně difuzér na kadeře
Kartáč na rozčesávání mokrých vlasů: Tangle Teezer Wet Detangler Midnight Black Kartáč na fénování vlasů - keramická, s kančí štětinami, různé tvary, velikosti

Stylingové přípravky na fénování vlasů:

Objem: Alterna Caviar Multiplying Volume Styling Mist

Termoochrana:

Zde se trošku pozastavím, protože každému vyhovuje jiná konzistence a forma nanášení
Sprej: Alterna Caviar Professional Styling Rapid Blowout Balm
Krém: Olaplex No. 6 Bond Smoother
Olej: Guy Tang MyHairLube Finishing Hair Lubricant

Závěrečná fixace:

Lak na vlasy: Guy Tang MyControl Sculpting Spray
Lesk na vlasy: Guy Tang MyStardust Intense Shine Spray

Toto všechno jsou moje nejoblíbenější produkty, které nejčastěji používám v kadeřnictví. Samozřejmě má to být inspirace.
Umím si představit, co se vám nyní odehrává v hlavě, že je to celé náročné, ale chce to jen trénink a příště to už bude snazší
Do vyfoukání