Brazilský keratin

Obávaná téma, která dělí kadeřníků na dva tábory. Buď ho milují, nebo nenávidí. Nic mezitím neexistuje. Já osobně se přikláním k té druhé skupině. Asi se ptáte proč? Brazilský-narovnávací keratin má sice své "pro" ale i svá proti. A toho proti má pro mě daleko víc. Lidé si odjakživa vybírají vždy tu snadnější cestu, ale musíte sami uznat, že pokud by tyto super zlepšováky ve světě fungovaly, nebylo by tolik zničených vlasů na světě.

Co je brazilský keratin a jak funguje?

Na internetu se dočtete, že jde o přírodní produkt bez formaldehydu, který vlasy narovná, vyživí, dodá jim lesk a ochrání je před vnějšími vlivy. Postup práce je vlasy umýt čistícím šamponem, potom nanést keratin, nechat působit, zafénovat a zažehlit. Případně opláchnout a dát masku.
Nějak jsem nestihla zaregistrovat, co z toho má vlas ozdravit Sama jsem pracovala s keratinem ještě před pár lety, ale odkdy jsem se úplně dozvěděla co dělá s vlasem, upřímně jsem všechny přípravky hodila do koše.
Takže co opravdu dělá brazilský-vyrovnávací keratin?
Na začátek mám hlavní otázku. Dali byste si na vlasy trvalou i když víte, že je to doslova vlasovražda?
1. Keratin obaluje - laminuje vlas, ne se do něj vsákne ale doslova ho obalí. Protein je sice jedna ze základních stavebních látek vlasu, ale ve vlasu se nacházejí i jiné důležité složky. Proto jen keratin vlas dokonale nevyživuje.
2. Keratin zplošťuje vlas. Z kulatého tvaru vlasu (v průřezu) doslova udělá placku, aby se vlas natáhl, narovnal. Proto pokud vám takto vyrovnají vlasy budete mít pocit, že je máte o polovinu méně. Ideální pro krocení levíkovských hřív. Pokud se keratin dělá často vlas se tak zploští, že se začne ulamovat.
3. Nepropustná vrstva na povrchu vlasu. Jak napsala jedna moje kolegyně: dostat do zakeratínovaného vlasu nějakou výživu je jako kdybyste se snažili otěhotnět přes kondom. Bohužel nic tam nepronikne a pokud i ano je to opravdu minimum.
4. Dehydratuje vlasy. Pro každý vlas je opravdu důležitá i jeho vlhkost. Ani rostlinky bez vody nevypadají zdravě. A stále tam máme tu nepropustnou vrstvu, čili žádná hydratace a vlas si musí dlouhodobě vystačit s tím co má pod obalem..
5. Vysoká teplota zažehlování. Pro mě vysloveně zaškvarení keratinu. Vícenásobné projetí žehličkou vysokou teplotou je pro vlas smrt i za běžných okolností. Představte si, že na rozehřátou pánev nalijete vodu, totéž se děje ve vlasu. Pokud se keratin nenanese a nezažehlí správně, vlasy se roztrhnou.
6. Krásný lesk a hebkost? Opravdu? Dokdy? Našla jsem články, kde se doporučuje keratin opakovat po cca 4 měsících. Umíte si představit vlas, který po 4 měsících ztratí lesk, je dehydrovaný, zploštělý a opět na něj dáte keratin? Hrubé vlasy to možná zvládnou, jemnější už nemusí.
7. Betonuje barvu - blond vlasy zežloutnou a nechytí na ně žádný tónovač, stejně je velmi riskantní vlasy odbarvovat.
8. Brazilský keratin byl vyvinut pro afro vlasy, na které nereaguje běžně dostupný styling. Pro srovnání tloušťka afrického vlasu je jednou taková jako evropského.
Nejhorší, co jsem se dočetla bylo, že si tento skvělý produkt můžete koupit i na doma, vždyť je to tak jednoduché ... Oslovila jsem firmu s otázkou: Proč si kadeřníci u nich musí platit ne levné školení, aby věděli tuto práci vykonávat profesionálně a běžnému člověku to v pohodě prodají domů? Odpověď jsem nedostala ... názor si můžete udělat sami.
Pěkný nablýskaný, rovný výsledek nevydrží věčně a pokud se vlasy nebudou hloubkově regenerovat, brzy o ně přijdete. Podobný případ mám na Instagram ve výběru příběhů.

Jak na rovné vlasy bez keratinu? Jak zkrotit vašeho lva na hlavě?

V první řadě byste vždy měli navštívit kadeřníka - odborníka, který vám pomůže s výběrem správné kosmetiky. Nepoddajné vlasy, potřebují speciální péči a manipulaci. Občas stačí změnit maličkost a ten lev už bude pouze levík. Výběr správných antifrizz produktů, správná technika fénování vlasů, správná hloubková regenerace v salonu. Aby vaše vlasy nevypadaly jako po výbuchu.

Kdy raději keratin?

Pokud klientka opravdu neví manipulovat s vlasy, neví si dát rady a každý den sahá po žehličce na vlasy, tak její bych ten keratin udělala. ALE předtím vlasy hloubkově zregenerovala a nedělala keratin dříve než za rok. Protože není důležité mít rovné vlasy podle pravítka, ale zdravé vlasy.